Skip links

Gostujuće predavanje nastavnica s Odjela za klasičnu filologiju Sveučilišta u Zadru

U četvrtak 21. svibnja našu su Ljetnu školu posjetile doc. dr. sc. Teuta Serreqi Jurić i mr. sc. Sanja Smodlaka Vitas, nastavnice s Odjela za klasičnu filologiju Sveučilišta u Zadru, koje su održale modularno predavanje pod nazivom „Život u antičko doba“ koje se sastojalo od dva tematska bloka. U prvom je mr. sc. Sanja Smodlaka Vitas govorila o ruralnosti i urbanosti rimskoga svijeta pokazujući kako su Rimljani, uz život u gradu i svakodnevne obveze, također njegovali i ruralni život koji je na brojnim mjestima u djelima antičkih autora prikazan kao onaj kojemu treba težiti. U drugom je dijelu predavanja doc. dr. sc. Teuta Serreqi Jurić polaznicima na zanimljiv i ilustrativan način prikazala kako je funkcionirao život antičkoga grada na primjeru starog Iadera. Budući da se druga Ljetna škola latinskoga jezika ove godine odvija upravo u središu nekadašnjega Iadera, polaznicima je bilo zanimljivo vidjeti kako je on izgledao i funkcionirao u antičko vrijeme s pripadajućom infrastrukturom i napose forum koji je dobro sačuvan i čiji su ostatci u neposrednoj bilizini sjemeništa Zmajević koje je ove godine domaćin Ljetnoj školi latinskoga jezika. Polaznici su pljeskom zahvalili gostujućim nastavnicama koje su nam se pridružile i na večeri.

This website uses cookies to improve your web experience.